А1 Академик СофияАкадемик Бултекс 99БалканБероеЛевски Лукойл Рилски спортистСпартак-ПлЧерно море ТичаЯмбол

Берое надделя над Балкан в люта баскетболна битка

Берое записа безценна победа над Балкан с 89:80. Срещата от 18-ия кръг на НБЛ сложи край на неприятната серия от два последователни неуспеха за старозагорци. Успехът остави отборът на Берое на втората позиция във временното класиране, след като тимът на Любомир Минчев вече е с баланс 12-4, докато Балкан има 10 победи и 6 поражения.

Първият кош в двубоя бе за старозагорци, но след това Балкан влезе в серия от 8 последователни точки преди Ваклинов отново да успее да вкара за 5:8. Гостите обаче продължиха да бъдат по-точни при стрелбата и преднината им в средата на първата част набъбна до 8 пункта. В тези минути „зелените“ от Стара Загора определено изпитваха трудности с намирането на коша. Три минути преди края след тройка на  Тре Когинс домакините се доближиха на точка от Балкан. След размяна на няколко попадения и пропуск на Конър Франкамп в заключителните секунди частта приключи при 17:18. Вторите десет минути започнаха с подчертан успех за старозагорци. Беройци влязоха в серия от 9:0 преди гостите от Ботевград да успеят да отбележат. Играта впоследствие обаче се обърна и именно тима от Ботевград успяваше да стигне по-лесно до точки. След няколко разменени тройки последният гонг за полувремето дойде при 38:38.

След почивката Берое успя да влезе по-добре в частта. На два пъти „зелените“ от Стара Загора повеждаха с 5 точки на своя противник. Конър Франкамп и Тре Когинс записаха поредица от точки в тези първи минути, а цялостно домакините се отчетоха с компактна игра в защита. След средата на частта, отборът на Балкан намери стрелбата си от зоната на трите точки и набързо навакса изоставането, повеждайки дори с 2 точки малко преди края. В последните 2 минути от частта домакините показаха пределна мобилизация и концентрация, записвайки силна серия в нападение. Капитанът Тихомир Желев буквално взриви залата с атрактивен кош в последната секунда, правейки резултата 63:60 за Берое.

Битката продължи и в последната четвъртина. Благодарение на Тре Когинс и Тихомир Желев домакините поведоха със 68:62. При резултат 73:64 старозагорци пропуснаха на два пъти, което даде възможност на гостите да скъсят преднината до 3 пункта, а след грешка в нападение на Берое и до една точка. Това наложи Любомир Минчев да вземе прекъсване. След него домакините отново намериха правилния път към коша на Балкан. За съжаление доброто представяне не продължи дълго и след нов спад тимът от Ботевград стигна до 80:80 точно 120 секунди преди края на срещата. Конър Фрнакамп обаче не бе казал последната си дума. Американският гард първо отбеляза тройка, а след това отне една топка, за да отвори преднина от 5 пункта за старозагорци минута и 30 секунди преди края. Драмата в последните секунди беше изключителна. Точно 30 секунди преди края Конър Фрнакамп попари надеждите на Балкан с изключителна тройка за 88:80, а точката на днешния баскетболен спор бе сложена.

Конър Франкамп бе най-резултатен за успеха с 29 точки. Тре Когинс се отчете с 24, с 15 е Тихомир Желев, а 10 добави Станислав Ваклинов.

За Балкан Венцислав Петков наниза 22 точки. Павлин Иванов вкара 17 (пет тройки). С 13 точки и 9 борби се отчете Микейл Хопкинс, а Брандън Браун записа 12 точки.