Академик ПловдивБалканБероеЛевски Лукойл Рилски спортистСпартак-ПлЧерно море ТичаЧерноморец БургасЯмбол

Лукойл Академик стана шампион на България за 11-и пореден път

Лукойл Академик стана шампион на България за 11-и пореден път. В петия решителен двубой от финалната серия на БУЛСАТКОМ НБЛ "академиците" надиграха Левски у дома с 86:81 в драматичен двубой и така спечели златните медали. Лукойл Академик взе финалната серия с 3-2 победи, а за първи път бе награден с шампионската титла в своята зала в Правец. Най-резултатен за победителите стана Брандън Хийт с 18 точки. Дарил Уоткинс се отчете със 17, а 13 добави Веселин Веселинов. За гостите по 15 точки имаха Марко Маринович и Младен Пантич, а 13 вкара Чавдар Костов.

Първите 4 точки в мача бяха за Левски, но в края на получремето домакините се откъснаха след 4 поредни и така завърши и първото полувреме при 35:31. "Сините" започнаха второто полувреме с 6 поредни точки, но Лукойл отговори със серия от 13-2, с която разликата стигна до 9 точки. В последната четвърт Лукойл Академик поддържаше преднината си и в началото й не позволяваше на Левски да се доближи много близо. В един момент "сините" вкараха две тройки поред и така малко повече от четири минути преди края те бяха само на 2 точки пасив. Лукойл Академик се откъсна с 5, но при оставащи 2.22 минути Павел Иванов изравни и всичко остана да се реваша в края. След това двата тима си размениха по 2 точки, а при 01.37 до края Хийт вкара кош и един наказателен удар за 80:77. При 43 секунди до края Чавдар  Костов намали на 1 точка, след което Тенчо Банев бе изпуснат сам и заби в коша на Левски при оставащи 27.6 секунди. В атаката за гостите Маринович пропусна от тройката, а след това Томас Масамба бе фаулиран при 10.2 секунди до края. Той бе точен два пъти и осигури титлата на Лукойл Академик.