А1 Академик СофияАкадемик Бултекс 99БалканБероеЛевски Лукойл Рилски спортистСпартак-ПлЧерно море ТичаЯмбол

Нова драма беляза дербито между Левски Лукойл и Балкан

Левски Лукойл надделя над Балкан в поредното дерби за стандартите на българското първенство. В гвоздея в програмата на 13 кръг от НБЛ, столичани се наложиха над балканци със 77:73, след драматичен развой на събитията в зала "Универсиада". Двубоят бе до голяма степен повторение на спора между двете страни за Купата на България преди седмица. Този път обаче "сините" бяха по-концентрирани и успяха да стопят преднина от 23 точки, след което спечелиха и на практика си върнаха на своя опонент за загубата с една точка за Купата на страната. В следващия кръг Левски Лукойл гостува на Берое, докато Балкан приема Спартак ПлевенСлед този двубой шампионите са с баланс 11-1, а съперникът им – със 7-5.

Двубоят в зала Универсиада започна при взривоопасна обстановка и високо темпо на игра. Шампионите поведоха с три, но супер серия на "зелените" от 8:0 обърна нещата в полза на Балкан. Ботевградчани показаха ефективност в предни позиции и с точен мерник от зоната за три точки разклатиха рано рано защитата на Левски Лукойл. Това принуди Тити Папазов да вземе и първия си таймаут в срещата, в опит да промени лицето на своя тим. Това обаче не придаде очаквания ефект и нещата на терена продължиха в същия дух. Минута преди края на първата четвърт дойде и най-голямата разлика в двубоя до момента, а тя бе 13 точки в полза на Балкан. Добрата игра на гостите бе факт и след края на първия период "зелените" закономерно водеха с 25:13.

Втората четвърт стартира с нов кошмар за Левски Лукойл. На два пъти шампионите извършиха два неспорстменски фаула, с които само затвърдиха слабото си представяне до момента. Тимът на Балкан успя да се възползва от това и увеличи преднината си на 20, след 6 минути на паркета. До края на втория период гостите продължиха да демонстрират добра защита и в добавка със силното си представяне в нападение продължиха да доминират  в зала "Универсиада". Първата тройка за отбора на Левски Лукойл дойде чак 1.50 минути преди края на частта, което само по себе си говори достатъчно за представянето на столичани до момента. Двата отбора се оттеглиха на почивката при резултат  32:49, а старши треньорът на Левски Лукойл - Тити Папазов имаше сериозни поводи за размисъл в съблекалнята.

Домакините показаха ново лице в първите минути след подновяването на играта и със серия от 8:0 успяха да намалят разликата на 9 точки. "Сините" белязаха представянето си с подобрена игра в нападение и започнаха да се славят с по-голяма успеваемост при изстрелите си за три точки. 3.28 минути преди края на третия период разликата бе стопена само на 6 точки, а шампионите изглеждаха преродени, след слабата продукция, която показаха през първото полувреме. Нещата за балканци очевидно не вървяха и старши треньорът на гостите - Небойша Видич бе принуден да търси отговор на отправеното към него предизвикателство. Подемът на Левски Лукойл продължи и във финалните минути на частта, а домакините успяха буквално да стопят аванса на Балкан, след като разликата намаля само до  точка след финала на третия период. В добавка на сложната ситуация, в която се намираше отбора на Небойша Видич, играчите му натрупаха нарушения след подновяването на играта и сръбския специалист бе опрян до стената. Александър Гаврилович излезе за 5 фаула, а същото го грозеше и един от най-добрите в днешната вечер за гостите - Микейл Хопкинс. Най-интересното обаче тепърва предстоеше, а очевидно точката на днешния спор щеше да бъде сложена в последната четвърт.

Заключителния период стартира с невероятен обрат от страна на Левски Лукойл, който стана факт близо 2 минути след началото на частта. Подемът на домакините продължи с пълни сили. "Сините" шокираха отбора на Балкан, след като не само обърнаха нещата в своя полза, но започнаха активно да работят по трупането на аванс на своята сметка. Двубоят продължи да предлага изключителен сбор от емоции, след като отборът на Балкан отказа да се предаде и продължи да надига глава в опит да си върне изгубеното. Това от своя страна превърна спора между двете страни още по-ожесточен и напрегнат. Драмата можеше да бъде пълна, но тимът на Левски Лукойл не остави шанс на Балкан за реакция и така записа успех, след изключителен обрат и силно второ полувреме.

За победителите Деян Иванов записа 18 точки и 8 борби, 13 плюс 6 добави Христо Захариев, а с дабъл дабъл от 11 точки и 12 борби се включи Калоян Иванов.

За Балкан най-резултатен с 23 точки беше Микейл Хопкинс, който добави и 11 борби, а по 12 отбелязаха Венцислав Петков и Крис Минков.