Академик ПловдивБалканБероеЛевски Лукойл Рилски спортистСпартак-ПлЧерно море ТичаЧерноморец БургасЯмбол

Академик в Топ 4 на Балканската лига след разгром на Куманово

Академик в Топ 4 на Балканската лига след разгром на Куманово  Академик Пловдив грабна втора убедителна победа в група G от втората фаза на Балканската лига. Пловдивският клуб тотално надигра и разгроми гостуващия Куманово с 96:68 /27:15, 19:16, 29:17, 21:23/, след като го победи и в Северна Македония в предишния мач. Отборът на старши треньора Йордан Янков изнесе много силен двубой с отлична игра в защита и на бърза атака и точен мерник от тройката и в нито един момент не постави успеха си под съмнение. С него пловдивчани се класираха за финалната четворка в турнира.

Академик започна силно и натрупа солиден аванс още в началото. Домакините овладяха борбата под своя кош и с ефективна бърза атака и две тройки на Николов, Карсън и Бачев поведоха с 21:4 след само 6 минути игра, първата четвърт завърши с 15 точки преднина за пловдивчани. Разликата в полза на Академик удари 20 точки по-малко от 3 минути от началото на втората четвърт, а на почивката авансът на домакините бе 18 точки. В началото на третата четвърт гостите стопиха пасива си до 14 точки, но постепенно баскетболистите на Академик отново установиха контрол над мача, като продължиха с точния си мерник в далечната стрелба. С три поредни тройки на Николов, Бачев и Гуджино разликата в тяхна полза набъбна на 22 точки, а малко след това - на цели 30 преди последните 10 минути. В тях авансът на домакините дори набъбна още повече, а дебютните си точки записа и Александър Гюнтер.

Петима играчи на победителите записаха двуцифрен актив - Томислав Минков бе най-резултатен с 16 точки, Васил Бачев добави 14, от които 4 тройки, Обрад Томич вкара 13 и остана на една борба от дабъл-дабъл, Антъни Гуджино и Николай Николов завършиха с 12 и 10 точки. За гостите се отличиха Бранислав Джекич с 12 точки, Александър Андрейевич с 10 и Горян Марковскии Ненад Зивчевич с по 10.

На 25 март Академик гостува на израелския Апоел Холон.

„Не мога да кажа, че в първата фаза сме подценили Куманово, но и при двете ни загуби не издържахме физически, защото се намирахме в поредица от срещи. Тези два мача сега бяха много важни - за да покажем, че можем да ги победим и заради класирането във финалната четворка на Балканската лига. Куманово е добър отбор с добри играчи, но ние бяхме пределно мотивирани. Момчетата спазваха геймплана, имаха висок процент от тройката, извлякохме и поуки от турнира за Купата на България и успяхме да поработим. Видя се, че сме вдигнали нивото на тима. Забелязал съм, че когато атмосферата и отношенията в отбора са спокойни и приятелски, ефектът е по-голям. Разбира се - когато трябва - се повишава тон. Имаме представа от Апоел Холон, който е много качествен отбор, ще направим необходимия скаутинг, за да продължим да радваме феновете ни“, коментира след мача Янков.

„Много съм доволен от играта, която показахме. Видя се, че сме достойни за финалната четворка. Влязохме в мача доста по-агресивно от съперника, взехме борбата, което е много важно. Ще се борим всеки мач за победа. Надявам се да разберем слабите страни на Аполон Холон. В Пловдив се чувствам страхотно, атмосферата е много добра, разполагаме с всичко, от което се нуждаем“, каза и Томислав Минков.