Академик ПловдивБалканБероеЛевски Лукойл Рилски спортистСпартак-ПлЧерно море ТичаЧерноморец БургасЯмбол

Балкан надигра Левски в дербито

Балкан изигра страхотна последна четвърт в дербито на 20-ия кръг срещу Левски у дома и победи категорично с резултат 92:72. След силен край на третия период, в последния ботевградчани ограничиха атаката на съперника си и заслужено се поздравиха с успеха. Така в класирането те са с 13 победи и 4 загуби след лидера Лукойл Академик (Черно море Порт Варна е с 13-5 и мач повече), а „сините” са четвърти с 12-6. Следващата седмица Балкан посреща Рилски спортист, а Левски няма мач.

За победителите 20 точки отбеляза Иван Лилов, 18 плюс 5 асистенции добави Станимир Маринов, а 14 и 13 борби регистрира Ноа Далман.

За Левски по 16 вкараха Джумейн Джоунс (11 борби) и Лайънъл Чалмърс. За тима не игра Николай Върбанов, а „сините” бяха водени от помощник-треньора Тони Дечев във втори пореден мач, заради наказанието на Константин Папазов да не води мача в четири срещи от ТЕСИ НБЛ. Папазов беше на трибуните в залата, откъдето изгледа срещата.

"Смятам, че победата ни е напълно заслужена. Извоювахме я в третата част, когато позволихме на Левски да отбележи само 10 точки, а ние - 18, а пропуснахме и няколко стрелби от чисти позиции. И след това продължихме да играем силно, включи се и публиката и до края стана по-лесно. Крайната разлика не е показателна за разликата в класите, просто в последните минути гостите бяха явно разколебани.
Още във вторник ни предстои много важен двубой за Еврохолд Балканската лига - в Ботевград срещу Теодо Тиват. Един успех в него ще ни изкачи в Топ 4 и ще се опитаме да се възползваме от шанса. А в събота също имаме тежка среща като домакини на Рилски спортист. Въпреки че днес загуби у дома си от Берое, на финалния турнир за Купата на България видяхме колко силен и сериозен отбор е отборът от Самоков", коментира Александър Тодоров.

"Дойдохме в Ботевград да победим. Не успяхме, защото позволихме на Балкан да изиграе много силно второ полувреме. А и с този нисък процент от тройката - едва 3 от 18, нямаше как да спечелим. А само преди няколко дни в Куманово стрелбата ни зад дъгата бе 50 процента. Преди края на двубоя, при двуцифрена преднина на Балкан, някои от нашите играчи просто спряха да играят, затова смятам, че разликата в крайния резултат не е реален, имайки предвид класите на двата тима.
Жалко е, че отново останахме четвърти в класирането. Това място очевидно тежи на целия отбор. Но до края на редовния сезон остават още мачове. А в крайна сметка всичко ще се реши през месец май", сподели пък Тони Дечев, който води тима в този мач.