А1 Академик СофияАкадемик Бултекс 99БалканБероеЛевски Лукойл Рилски спортистСпартак-ПлЧерно море ТичаЧерноморец БургасЯмбол

Драма във Варна, тройка на Бозов секунди преди края спаси Рилски спортист

С истинска драма започна 2020 г. в НБЛ. В най-напечения мач от днешния първи ден за 2020 г. на шампионата в НБЛ в ДКС във Варна местният Черно море Тича излезе мобилизиран да продължи отличното си представяне у дома и срещу един от лидерите в класирането – Рилски спортист. „Моряците“, въпреки контузиите на Мартин Стефанов и Симеон Илиев показаха огромно желание и до последно бяха на крачка от успеха.

Големият коз на гостите обаче отново бе Йордан Бозов. Ветеранът, който скоро ще навърши 41 години, вкара 3 секунди преди края невероятна тройка през човек и донесе успеха на своите с 96:93.

Макар и с много скъсена ротация, варненци играха много мотивирано и водеха през почти цялото време в иначе равностойния двубой. След цели 29 отбелязани точки домакините водеха след нея и успяха да останат напред до почивката, като дори стигнаха до двуцифрена преднина. Силен край на първото полувреме обаче приближи самоковци само на три точки при 46:49. Баскетболистите на Галин Стоянов водиха дълго през третата част, но серия от 13:2 в полза на самоковци обърна резултата за 71:67 в тяхна полза след три части. Оспорвани минути запазиха разликата малка през цялата трета част, а при три минути до края Черно море обърна след пет последователни точки за 86:85. Така се стигна до драматични 10 секунди преди сирената, когато Джеймс Гавин не трепна от наказателната линия за три поред и 93:93. Тогава дойде поредния звезден миг на Бозов, който изнесе топката и дори не стигна до линията, когато стреля и с табло вкара победния кош за Рилски спортист.

Зейвиър Джонсън записа 25 точки и 5 борби за победителите, 19 плюс 11 добави Игор Кесар, а с 15 точки, 9 асистенции и 6 борби завърши Златин Георгиев, 14 добави Тихомир Желев. Бозов завърши с 12 точки.

За домакините Гавин записа 29 точки и 5 асистенции, 21 (5 тройки) добави Веселин Георгиев, а с 20 точки и 8 асистенции приключи Коча Йовович. Николай Георгиев се отличи с 14 точки.

Самоковци вече имат 10 победи и 4 загуби в актива си и продължават да са четвърти във временното класиране, а варненци делят шестото място с актив 5/9. В следващия кръг Рилецо гостува на Академик Бултекс 99, а Черно море Тича – на Спартак Плевен.