А1 Академик СофияАкадемик Бултекс 99БалканБероеЛевски Лукойл Рилски спортистСпартак-ПлЧерно море ТичаЧерноморец Бургас  МъжеЯмбол

Рилски спортист ще играе на полуфинал след като пречупи Академик Бултекс 99

Рилски спортист се добра до полуфиналите в плейофите на НБЛ. Самоковци се наложиха трудно с 83:77 в оспорван сблъсък срещу Академик Бултекс 99 на своя земя в „Арена Самоков“. Двубоят бе олицетворение на първата среща между двата тима, когато пловдивчани стартираха уверено, но в последствие отпуснаха юздите и си изпатиха за това. Така след предишния успех в Пловдив за Рилски спортист със 79:60, самоковци се класират за полуфиналите в плейофите на НБЛ. Баскетболистите на Людмил Хаджисотиров ще срещнат Левски Лукойл, след като „сините“ спечелиха с 2-0 серията си срещу А1 Академик София с днешния успех със 108:105 над младия тим в друг зрелищен сблъсък.

Срещата започна с отлична стрелба от зоната за три точки, демонстрирана и от двата отбора. Гостите белязаха по-добро начало в първите минути и успяха да си осигурят крехка преднина. След 6 минути игра на паркета дойде и най-голямата такава до момента от 8 точки за пловдивчани. Възторжено представяне от страна на Антъни Гуджино обаче държеше интригата топла, след като снажният играч на Рилски спортист вкара над половината точки за своите. Домакините не останаха пасивни и всячески опитваха да спрат устрема на Академик Бултекс 99. Това бе наистина трудна задача, след като възпитаниците на Асен Николов се представяха уверено и показаха агресивен и успешен подход. Предимството на гостите бе потвърдено, след като пловдивчани подобриха най-високия си аванс и поведоха с 12 точки след бомбен снаряд на Васил Вачев със сирената за край. Предизвикателството бе отправено, а след първата четвърт резултатът на таблото показваше 23:35.

Втората част бе подновена и укриленото представяне на Академик Бултекс 99 продължи. Серия от 4:0 за кратко направи разликата 16 точки. Тогава домакините се пробудиха и отговориха, което пък предизвика Асен Николов да вземе първия си таймаут в срещата. Тимът на Рилски спортист подобри играта си и стопи значително изоставането си до 6 точки. Тотално преобразеното представяне на самоковци направи срещата още по-вълнуваща, а отборите се разделиха на почивката при 43:48.

Второто полувреме започна по-добре за самоковци. Домакините се добраха до равенство и надлъгването продължи с пълни сили. Продукцията на Рилски спортист обаче бе по-успешна, а това предизвика и проблеми за Академик Бултекс 99. Гостите изпитаха тежестта на личните нарушения в редиците си, след като някои от основните им играчи се добилижиха до критичната граница. Респективно самоковци успяха отново да излязат начело, повеждайки с 6 точки малко преди края на частта. Малко по малко притесненията за Академик Бултекс 99 започнаха да се превръщат в сериозни проблеми, след като гостите белязаха доста ниска резултатност през целия трети период. На другия бряг пък играта на Рилецо се подобри и домакините се възползваха от мига на слабост у своя съперник умело. Краят на третата част дойде при резултат 67:62, но определено финалната точка на спора все още не бе сложена.

Във финалните 10 минути обстановката продължи да предразполага към покачване на напрежението и интригата. Рилски спортист продължи да настоява в опит да увеличи аванса си и да затвори мача, но настойчивостта на Академик Бултекс 99 провали плановете на самоковци. Събитията се развиваха кош за кош и равностойните минути продължиха хода си. Един от най-добрите в мача за „студентите“ Младен Виткович излезе за 5 фаула и нещата отидоха към криза за гостите. В игра се появи Питър Олисемека, който пък висеше с 4 нарушения. Последваха минути на ниска резултатност, осеяни с доста пропуски и за двата тима. Лошата серия бе развалена от тройка на Мартин Маринов 3 минути преди края, която увеличи аванса на самоковци до 6 точки в изключително важен момент. 36.8 секунди преди края домакините водеха с 5 точки, а нелепо отиграване на Юджийн Харис подари топката за гостите, които трябваше да вкарат кълбото от предно поле. Тимът на Академик Бултекс 99 обаче не съумя да се възползва от това, а пропуск на Трой Франклин от тройката сякаш сложи край на надеждите за пловдивчани. До края Рилски спортист изигра картите си по възможно най-умния начин и затвори мача успешно, за да запише победа и да отиде на полуфинал срещу Левски Лукойл.

За победителите над всички се отличи Антъни Гуджино с 20 точки. Малик Диме завърши с дабъл-дабъл от 14 точки и 11 борби, а Юджийн Харис прибави 16.

За отбора на Академик Бултекс 99  най-резултатен бе Васил Бачев с 16 точки. Питър Олисемека приключи с дабъл-дабъл от 14 точки и 15 борби , а с 13 завърши Трой Франклин.