А1 Академик СофияАкадемик Бултекс 99БалканБероеЛевски Лукойл Рилски спортистСпартак-ПлЧерно море ТичаЧерноморец Бургас  МъжеЯмбол

Рилски спортист докосва полуфиналите след категоричен успех в Пловдив

Рилски спортист направи изключително важна крачка към полуфиналите. Самоковци се наложиха със 79:60 над Академик Бултекс 99 в първия 1/4 финален сблъсък между двете страни. Въпреки че домакините спечелиха първата четвърт, последва рязка промяна на събитията , в зала „Сила“ в Пловдив. Играчите на Людмил Хаджисотиров загатнаха за предимството си още през втората четвърт, но финалните 10 минути бяха показателни за надмощието на гостите, след успех със 17:6. Реваншът е на 29 април в зала „Арена Самоков“ от 18:00 ч.

Двубоят започна с агресивен подход за Рилецо, като Мартин Маринов даде ход на своите с точен изсстрел от зоната за 3 точки и серия от 5:0 за гостите. Чудесно представяне на Младен Виткович след две поредни тройки развали доброто начало за самоковци и поотърси напрежението в редиците на пловдивчани. В хода на мача Академик Бултекс 99 влезе в ритъм и след серия от 10:0 насочи срещата под своя контрол.  Първото прекъсване за гостите дойде при резултат 16:9 3.23 минути преди края на частта, след като Младен Виткович изглеждаше под пара, реализирайки 14 от точките за своя тим. До края на първия период двата отбора продължиха съперничеството си с атрактивни отигравания. Последната сирена прозвуча при резултат 25:17.

Втората част се характеризира с доста пропуски и ниска резултатност. Отборите се впуснаха в равностойна битка за надмощие, но никой не успя да излезе с явно предимство от нея. Все пак тимът на Рилски спортист имаше лек превес, като съумя да се доближи на 3 точки до пловдивчани след 4 минути на паркета.  С течение на мача проблемите за Асен Николов и неговите баскетболисти се задълбочиха. В действията на домакините личаха проблеми, които дадоха възможност на Рилски спортист да поведе в резултата, а това стана факт 2.44 минути преди края. И двата отбора обаче продължиха да демонстрират незадоволително представяне, придружено с много пропуски, лични нарушения и грешни отигравания. Преимуществото на Рилски спортист през втория период все пак оказа своето влияние и краят на първото полувреме дойде при резултат 35:38.

След подновяването на играта Рилецо отново стартира по-добре със серия от 5:0. Гостите бяха ефективни при играта си в защита и въпреки опита за реакция от страна на пловдивчани, продължиха да оказват по-голям контрол върху двубоя. 3.27 минути преди края дойде и най-голямото предимство в полза на Рилски спортист, при 55:46 за гостите. Доминацията на самоковци продължи до самия край на третия период, а сирената раздели отборите при резултат 54:62 след кош в последната секунда на Венелин Христов.

Малко след започването на финалната четвърт, Рилецо увеличи аванса си до 12 точки. Устремът на гостите продължи хода си, а ударът, който самоковци нанесоха в предходната четвърт, се оказа ключов. Тимът на Людмил Хаджисотиров се намираше в идеална позиция, а нещата за Академик Бултекс 99 не вървяха по план. Домакините не спираха да опитват, но цялостната идея в продукцията им бе нарушена. Пловдивчани заложиха на индивидуални действия, вместо да се организират в хубави отборни нападения и това им изигра лоша шега. След 5 минути на паркета разликата набъбна до 15 точки, а тимът на Рилски спортист придобиваше все повече увереност срещу намиращия се в нокдаун съперник. Постепенно играта на Академик Бултекс 99 придоби по-агресивен облик, но промяната дойде твърде късно. Освен това тя просъществува твърде кратко и вместо намаляване на пасива, се стигна до още по-голяма преднина за гостите.

Най-резултатен за победителите бе Златин Георгиев с 14 точки, Мартин Маринов и Антъни Гуджино прибавиха по 13.

За домакините от Академик Бултекс 99 се отличи Младен Виткович с 16 пункта, Трой Франклин прибави 15.