А1 Академик СофияАкадемик Бултекс 99БалканБероеЛевски Лукойл Рилски спортистСпартак-ПлЧерно море ТичаЧерноморецЯмбол

Левски Лукойл остава под пара след драматична победа над Берое

Левски Лукойл записа 19-ата си победа в НБЛ, с която си осигури първото място четири кръга преди края. Столичани се наложиха с 96:94 над Берое след драматичен сблъсък, част от 23 кръг на мъжкия ни елит. Домакините контролираха събитията на паркета през голяма част от времето, но на няколко пъти мощен щурм от страна на старозагорци направи срещата изключително непредсказуема. В крайна сметка Левски Лукойл грабна успеха и разби надеждите на Берое за първото място. В следващия 24 кръг “сините“ приемат Академик Бултекс 99 на 10 април. Берое е домакин на Спартак Плевен ден по-късно.

Началото на мача бе белязано от здрава защита за домакините. Серия от 8-0 бе в основата на мечтания старт за Левски Лукойл. Това от своя страна принуди Любомир Минчев рано рано да вземе таймаут. Действията на наставника на старозагорци дадоха резултат и играта на Берое придоби малко по-добър вид. Преимуществото на домакините обаче продължи хода си и в крайна сметка първата четвърт бе убедително спечелена от столичани с 30:19.

През втория период нещата претърпяха пълна промяна. Левски Лукойл продължи да налага превеса си и увеличи аванса си до 15 точки. Тогава пристигна и отговорът на гостите. Мощна солова акция и поредни силни изяви на Конър Франкамп придадоха искра на беройци и разликата бе стопена след 5 минути игра. 7-ата тройка Брилянтното представяне на американеца и 7-ата негова тройка от 7 опита дори изведе за пръв път Берое напред в резултата, а гардът на старозагорци бе под пара. Оттам насетне двубоят стана изключително оспорван и завързан. Двата отбора се хвърлиха в ожесточено преследване и не спираха да се борят за надмощие. Краят на полувремето настъпи при резултат 48:46, като най-интересното тепърва предстоеше.

След подновяването на играта домакините отново стартираха по-добре и със серия от 10:0 успяха да дръпнат с 10 точки след 2 минути на паркета. ”Сините“ контролираха събитията на терена през значителен период от време в третия период, но 1 минута преди края на частта тимът на Берое се пробуди и успя да се доближи на 4 точки от опонента си.  Двете страни изпратиха третата четвърт при резултат 74:65 и оставиха решението на днешния спор за финалните 10 минути.

Преследването в последната част продължи с пълни сили. Действията в зала “Универсиада“ се развивха светкавично и не оставяха почти никакво време за анализ на ситуациите. Берое успя да се добере до равенство след 6 минути игра и интересът на зрителите се задълбочи още повече. По-малко от 2 минути преди края Берое се намираше на крилете на вдъхновението и едва за втори път в мача успя да излезе начело с 1 точка. 9.7 секунди преди края драмата удари връхната си точка, след като Конър Франкамп бе изпратен на наказателната линия при резултат 94:92. Последва таймаут за домакините, който в последствие изпрати столичани в предно поле. Божидар Аврамов отбеляза, а при последвалата атака за Берое Терънс Дженингс пропусна и победата отиде по инфарктен начин за Левски Лукойл.

За победителите Божидар Аврамов завърши с 22 точки, а Патрик Рембърт заформи дабъл-дабъл от 27 точки и 10 асистенции.

За тима на Берое пореден силен мач изигра Конър Франкамп с 36 точки, а Тре Когинс завърши с 20.