АкадемикАкадемик Бултекс 99БалканБероеЛевски Лукойл Рилски спортистСпартак ПлевенЧерно море ТичаЯмбол

След тежка битка Балкан взе дербито срещу Рилски спортист

10.02.2018 19:02

В днешния 18 кръг между първия и втория в  НБЛ баскетболистите на Балкан спечелиха като домакини срещу Рилски спортист с 83-78. С това те затвърдиха лидерската си позиция след второто завъртане в първенството, като имат 13 победи и 3 загуби. И направиха отличен подарък на президента на БК Балкан Михаил Михайлов за днешния му рожден ден.

Срещата бе изключително оспорвана и премина през няколко обрата, стигна се до 11 равенства. Най-критичният период за домакините бе в средата на последната четвъртина, когато тимът от Самоков поведе с 6 точки - 70-76, когато до края оставаха 4 минути и 53 секунди. Последваха две много важни тройки на Балкан, които дадоха началото на серията от 13-2 до последната сирена за победата с 83-78.

Победителите изоставаха  в борбата под двата коша - имат 32 овладени топки спрямо 41 на Рилски спортист. Особено драстична бе разликата при борбите в нападение - през първото полувреме самоковци спечелиха 7, а за цялата среща - цели 17. Това им даде предимство в точките от втори шанс - 6 спрямо 12. Асистенциите и грешките са равни, но Балкан показа по-добра стрелба - 53.4% (31-58) срещу 43.9 на Рилски спортист (29-66). А най-важното бе, че зеленобелите имат 21 вкарани точки от бързи атаки срещу само 3 за Рилски спортист по този показател.

Шестима от Балкан са с двуцифрено изражение на отбелязаните точки. Топреализатор с 18 точки е Игор Кесар с 18, той овладя и 9 борби. С 16 точки блесна гардът Джордън Калахан. Трима са с по 12 точки - Христо Захариев, Венци Петков и Дейвид Хоутън, като Захариев направи и дабъл-дабъл с 10-те си борби. Девон Уошингтън отбеляза 11 точки.

За Рилски спортист много силно играха Травис Тейлър, който завърши с дабъл-дабъл от 18 точки и 10 овладени топки, и Дерек Райт с 15 точки и 6 асистенции, 12 прибави Еван Раванел.