Академик Бултекс 99БалканБероеЛевски 2014Лукойл АкадемикРилски спортистСпартак ПлевенЧерно море ТичаЯмбол

Лукойл Академик прати полуфиналната серия да се решава в Правец

13.05.2017 19:56

Лукойл Академик не допусна нова загуба в "Арена Самоков" и след категоричен успех с 80-66 прати полуфиналната серия срещу Рилски спортист да се решава в пети мач.

Срещата започна оспорвано, а двата отбора няколко пъти сменяха водачеството си като в края на първата четвърт гостите от Правец успяха да се измъкнат с минимален аванс от 3 точки при 21-18.

През втория период домакините нямаха възможност да разчитат на един от основните си играчи - Николай Стоянов, на който бяха отсъдени две технически нарушения и се наложи да напусне терена. Това бе и ключов момент за самоковци, които позволиха на шампионите да натрупат преднина. Така през втората десетка момчетата на Людмил Хаджисотиров вкараха само 8 точки срещу 21 за гостите, които на полувремето се оттгелиха с комфортен аванс от 16 точки.

След завръщането си от съблекалните баскетболистите на Тони Дечев продължиха с доброто си нападение и защита, а домакините се опитваха да противодействат, но безуспешно, тъй като разликата не успя да падне под 10 точки. И така след 30 минути игра в "Арена Самоков", таблото показваше 59-46 в полза на "студентите" от Правец.

В заключителните минути самоковци се бориха до последно, но силите не им достигнаха за обрат и така тимът на Тони дечев успя да изравни серията и да я изпрати в пети решаващ мач.

Лукойл Академик записа 34 точки в подкошието, а Рилски спортист 26. Самоковци бяха по-добри при борбата в нападение за 13-8. Сериозна разлика се получи от отбелязаните точки на резервните състезатели на двата отбора. За гостите те бяха 21 срещу едва 8 за домакините.

Най-резултатен за победителите бе Максим Корниенко, който записа 16 точки и хвана 9 борби. Дани Гибсън се отчете с 14 и 8 бобри, а по 13 точки и 8 борби записаха на сметката си Стив Зак и Христо Захариев.

За Рилски спортист над всички с 19 точки и 9 борби бе Ди Джей Шелтън. С 15 и 8 борби се разписа Еван Бруинсма. След него Златин Георгиев добави 12 точки и овладя 7 бобри, а капитанът Йордан Бозов приключи с 10 точки.

Тони Дечев /старши-треньор на Лукойл Академик/:"Това е първата победа, която в тази серия взимаме със защита. Дори и предната, която победихме в Правец беше с нападение. Днес за първи път отборът може би притиснат от обстоятелства, се събра и игра много агресивно, пази добре в защита, особено първото полувреме. Успяхме да натрупаме комфортна преднина и след това доста умно да я запазим.

Нормално беше напрежението да е голямо, тъй като единият отбор е на ръба да загуби серия, а другият иска да направи всичко възможно да победи. Съвсем нормално е да има напрежение. Това е спорт на сблъсък.

В Правец е следващият мач от серията и трябва да направим същото, което направихме днес и да го спечелим."

Людмил Хаджисотиров /старши-треньор на Рилски спортист/: " Днес те пазиха много по-твърдо, вкараха много повече от далечно разстояние. Иначе ние имахме златен шанс. Серията обаче не е свършила, има пети мач в Правец. Николай Стоянов ни е сърцето на отбора, той ни е основен играч в защита. Без някой от основните сис състезателите в игра, трябва да направим фокуси срещу Лукойл Академик, за да победим.Сега серията започна наново, само че на техен терен."

Максим Корниенко /Лукойл Академик/: "Преди два дни не ни се получаваше в защита, малко движихме топката в нападение , но ако бяхме играли всичките мачове както днес, щяхме безпроблемно да победим. Връщаме серията в Правец, имаме дни да си починем, трябва да се съберем и да побеждаваме. Искахме 3-0 да победим, играем на приливи и отливи, но трябва да излизаме и да показваме характер."