Академик Бултекс 99БалканБероеЛевски 2014Лукойл АкадемикРилски спортистСпартак ПлевенЧерно море ТичаЯмбол

Убедителен Лукойл Академик срещу Рилски спортист

14.04.2017 20:43

Лукойл Академик постигна една от най-убедителните си победи този сезон в НБЛ след като разби Рилски спортист със 108-76 като домакин в Правец. За шампионите това е 20-ти успех от есента насам в лигата, а до началото на плейофите остава само още един кръг. В него обаче "студентите" почиват, така че за тях дългата пауза преди елиминациите е добре дошла, за да се подготвят за същинската част от битката за титлата.
В началото на срещата домакините реализираха бързи точки, но след две тройки на Дарин Иванов, гостите от Самоков поведоха при 13-7. В оставащите минути от първата четвърт играта вървеше равностойно, но в края частта завърши при 28-26 в полза на Рилски спортист.
В началото на втория период "студентите" успяха да поведат с 4 точки при 32-28. Отговорът отното бе от страна на Дарин Иванов, който след нова успешна стрелба зад дъгата, изведе тима си с точка напред. Последва игра кош за кош, а на полувремето шампионите се оттеглиха с ванс от 5 точки при 49-44.
Няколко успешни атаки за домакините в началото на третата четвърт напарвиха разликата двуцифрена. В следващите минути гостите н успяха да противодействат на своя съперник и разликата в полза на Лукойл Академик стана 22 точки при 81-59. Така изходът на срещата бе ясен, а последната десетка просто се доиграваше.
Дани Гибсън вкара най-много за Лукойл - 17, между които три тройки от 5 опита. Димитър Димитров добави 15 точки при 85-процентова успеваемост за 2 точки - 7/6. Американците Стив Зак и Джеръм Бийн останаха с по 13 точки на сметката си, а други двама техни съотборници отбелязаха по 12 - Максим Корниенко и Христо Захариев. За Захариев това бе едва трети двубой след завръщането му след контузията в коляното, която го тормозеше след купата на България.
За Рилски спортист Еван Бруинсма се разписа с 16 точки, а Ди Джей Шелтън наниза с точка по-малко от него, но усилията им не стигнаха дори за по-почетна загуба на гостите от Самоков.
Лукойл очаква със спокойствие плейофите като едноличен лидер в класирането (20-4). Носителят на купата на България за изминалия сезон Рилски спортист е четвърти (13-10) и така, както върви, двата отбора са потенциални съперници на 1/2-финалите в НБЛ.