Академик Бултекс 99БалканБероеЛевски 2014Лукойл АкадемикРилски спортистСпартак ПлевенЧерно море ТичаЯмбол

Академик Бултекс 99 се справи с Левски след две продължения

23.03.2017 20:24

Академик Бултекс 99 записа трудно 14-тата си победа в НБЛ Виваком след драматичен сблъсък с Левски в зала "Универсиада" при финалното 106-105. Така пловдивчани излизат втори във времeнното класиране, а "сините" остават девети с 4 победи и 17 поражения.

Срещата започна равностойно за двата отбора, но малко след това домакините направиха серия 8-2 и поведоха като поддържаха преднината си до края на първата четвърт, която прилючи при резултат 25-21 в полза на тима на Мануел Марков. През втория период Лески продължи с доброто си нападение и успя да направи разликата двуцифрена. Малко преди голямата почивка обаче гостите от Пловдив се съвзеха и намалиха пасива си , като на полувремето таблото показваше 43-39 в полза на "сините".

След завръщането си на терена играчите на Асен Николов се доближиха на две точки от съперника си, но отговорът на домакините бе две последователни тройки. Пловдивчани веднага наваксаха, но след няколко успешни атаки Левски отново поведе. Последва серия 7-0 за Академик Бултекс 99 и резултатът бе изравнен. Отново тройка със сирената донесе точка преднина на пловдивчани при 66-65 след 30 минути игра в зала "Универсиада".

В заключитлните десет минути гостите реализираха няколко бързи атаки и поведоха с 6 точки преднина. Домакините нямаха намерение да се предават и стопиха пасива си само на точка, като в следващите минути се играеше кош за кош. Капитанът на "сините" Павел Иванов даде самочувствие на своя отбор с успешна стрелба от тройката. В следващите две атаки Оскар Белфийлд пропусна за гостите, а за Левски Евгени Хаджирусев също не успя да отбележи в ответната атака. При оставащи 18 секунди до края на срещата Шакир Смит обаче бе безпогрешен и изравни резулатата при 85-85, а той остана такъв до края на редовното време и мачът отиде в продължение.

Пловдивчани започнаха допълнителните пет минути със серия 7-1, след което Павел Иванов отговори веднага с две тройки и по този начин силите отново бяха изранени при 2 минути до края. При оставащи 64 секунди капитанът на "сините" отново даде точка преднина на своите, но Шакир Смит нямаше спиране и след кош и фаул, резултатът бе 2 плюс за гостите от Пловдив. След размяна на наказателни удари , накрая Евгени Хаджирусев прати срещата във второ продължение.

До последната секунда силите бяха изравнени и двата отбора показаха силна мотивация и желание за победа, но в края с малко късмет благодарение на Шахид Дейвис , Академик Бултекс 99 излезе от драматичния сблъсък с победа при 106-105.

Пловдивчани записаха 28 точки от грешки на съперника срещу 22 за Левски. В подкошието отново гостите имаха преднина от 18 точки за 50-32. При борбата в нападение "сините" имаха 2 плюс за 12-10. От бързата атака гостите бяха 9 плюс, а резервните им състезатели се отчетоха с 15 повече от тези на Левски.

За победата на Академик Бултекс 99 над всички с дабъл-дабъл от 27 точки, 11 асистенции и 7 борби бе Оскар Белфийлд. След него на ниво се представи Шакир Смит с 20 точки. С дабъл-дабъл от 16 точки и 12 борби завърши и Джордан Семпъл. С 10 точки се отчете Васил Александров.

За Левски най-полезен с 31 точки и 7 асистенции бе капитанът Павел Иванов. С 29 точки и 7 асистенции се разписа и Веселин Веселинов. Станислав Славейков реализира 15 точки, а Евгени Хаджирусев добави 13.

В следващия 24-ти кръг на НБЛ Виваком Академик Бултекс 99 гостува на Ямбол, а Левски ще се срещне с Балкан в "Арена Ботевград".

Ето и какво споделиха двамта треньори след драматичния сблъсък:

Асен Николов /старши-треньор на Академик Бултекс 99/:"Цяла седмица се опитвам да мотивирам играчите, слабо играхме през първа част. След това пак допускахме грешки, но имаше старание. Да отдадем заслуженото на Левски. Аз не съм доволен от нашата игра.

При положение, че в предишните два мача победихме с над 25 точки, може да са си мислили играчите, че може да минат и по-леко. За мен Левски е отбор с потенциал."

Мануел Марков /старши-треньор на Левски/:"Яд ме е, защото играхме много добре. Готвихме се перфектно. Успяхме да спрем това, с което ни превъзхождаха предишните два мача. Момчетата дадоха всичко, на което са способни.

Ние направихме нападенията си, но пропуските натежаха. В защита заспахме на няколко пъти.