Академик Бултекс 99БалканБероеЛевски 2014Лукойл АкадемикРилски спортистСпартак ПлевенЧерно море ТичаЯмбол

Берое взе и дербито с Рилски спортист

19.11.2016 17:10

Баскетболистите на Берое продължиха успешната си серия в собствената си зала. В дербито на 6-я кръг на първенството на НБЛ „зелено-белите“ се наложиха с 88-72 над носителя на Купата на България Рилски спортист. Успехът е под №5 за Берое в зала ДЗУ от началото на сезона. Старозагорци все още нямат загубен мач като домакин в нито един от двата турнира, в които участват.

Старозагорци започнаха срещата по-убедително и водени от фантастичния Тихомир Желев спечелиха първата част с 20-16. Тимът показа познатата ефективност при стрелбата от далечно разстояние с с 4 успешно реализирани тройки през първите 10 минути си осигури комфортен аванс.

Баскетболистите на Берое продължиха да диктуват събитията на терена и в началото на втората част и след серия от 11:0 поведоха с двуцифрен аванс при 31:16.  Едва тогава гостите от Рилски спортист отбелязаха и първите си две точки. При двуцифрен аванс дойде и полувремето – 41-31.

Двубоят на практика бе решен в третата част, в чийто край Рилски спортист успя да намалят аванса на Берое до само четири точки.  Три великолепни изяви на Шейн Гибсън във финалните минути запазиха предимството на Берое в общия резултат и осигуриха минимален успех в тази четвърт за домакините с 22-21.

В последните 10 минути Берое демонстрира, че не случайно е определян като фаворит за челните места този сезон. Домакините се възползваха от разколебаването в редиците на съперника и натрупаха солиден аванс, който в крайна сметка им донесе и успеха.

Берое записа 24 точки то грешки на противника, а Рилски спортист само 12. В подкошието домакините показаха превъзходството си като отбелязаха 44 точки срещу 28 за самоковци. При борбата в нападение силите бяха изравнени, но при бързата атака старозагорци имаха предимство от 9 точки за 16-7.

Най-резултатни за Берое бяха Тихомир Желев и Шейн Гибсън, които реализираха по 20 и съответно 8 и 6 асистенции. Американецът пък добави на сметката си и 6 борби, и 5 отнети топки. Омари Гудул се включи с 17 точки и 8 борби.

За Рилски спортист най-полезен бе Йордан Бозов със 16 точки, а Келвин Паркър и Ненад Делич записаха по 14.

В следващият кръг на НБЛ момчетата на Людмил Хаджисотиров ще почиват, а Берое ще пътува към Правец за среща с шампиона Лукойл Академик.