Академик Бултекс 99БалканБероеЛевски 2014Лукойл АкадемикРилски спортистСпартак ПлевенЧерно море ТичаЯмбол

Спартак Плевен поднесе изненадата на кръга

18.03.2017 21:00

Възпитаниците на Александър Дяковски наиграха носителите на Купа България 2017 с 89-84 в зала „Общинска” - Стара Загора. Така плевенчани вече са с баланс от 9 победи и 9 загуби, а за бройци това беше шеста загуба от началото на сезона при общо 13 успеха.

През първата четвърт гостите от Плевен успяха да поведат , но след серия 9-0 от страна на домакините, имаха аванс от 4 точки.  Спартак Плевен успя да изравни, но това бе за кратко, тъй като последва нова серия 9-0 за Берое и те отново взеха водачеството. Така след  десет минути игра в Стара Загора резултатът бе 23-18 в полза на домакините.

През втората част плевенчани се мобилизираха и отново поведоха, но минутите до почиката бяха изключително оспорвани. Въпреки това гостите се оттеглиха с минимален аванс от 3 точки при 43-40 на полувремето.

След завръщането си от съблекалните старозагорци показаха отлична игра в нападение и след силна серия 12-2 имаха предимство. Момчетата на Александър Дяковски не смятаха да се предават и дишаха във врата на противника си. В края на третия период обаче ролите бяха разменени и Берое водеше с 3 точки при 64-61.

В заключителните минути на срещата гостите отново стопиха пасива си и дори имаха преднина от 5 точки. Възпитаниците на Любомир Минчев не успяха да се противопоставят на плевенчани и позволиха разликата да стане двуцифрена. Макар да се бориха до края домакините изпуснаха победата с 5 точки разлика при крайното 84-89. Така Спартак Плевен се поздрави със своя девет успех в НБЛ Виваком.

За победителите над всички бе Милован Савич с 27 точки и 8 борби.  След него с 18 и 6 борби се разписа Мартин Маринов.  17 плюс 5 асистенции регистрира на сметката си Константин Коев. С дабъл-дабъл от 16 точки и 10 борби приключи Димитър Маринчешки.

За Берое най-полезен бе Брандис Рос с 22 точки и 6 борби. Арън Джоунс се отчете с 15 точки и 7 борби, а с 13 и 9 борби приключи Омари Гудул.

Старозагорци записаха 31 точки от грешки на съперника срещу 17 за гостите. В подкошието отново беройци имха предимство от 16 точки за 54-38. При борбата в нападение пък аванса им бе 19 за 22-3.

Следващата седмица Спартак Плевен гостува на Рилски спортист, а Берое ще почива.

Ето и какво споделиха треньорите и играчите след края на двубоя:

Александър Дяковски /старши-треньор на Спартак Плевен/:  "Мисля, че си заслужихме победата. Бяхме се подготвили Берое да ни  лимитират, защото последния мач тук вкарахме под 70 точки. Всеки знае, че нашият отбор, ако не играе добре в нападение, има минимални шансове да спечели, но успяхме да направим точно това. Не съм гледал статистиката, но съм убеден, че имаме над 20 технически грешки, заради които допуснахме много лесни кошове през първото полувреме. Въпреки тези грешки явно сме играли много добре в нападение, щом успяхме да победим. Да, съставът ни е по-малък, но при нас имаме играчи, които могат да играят на различни позиции. Не е проблем, ако някой на позиция 5 закъса. Имаме такива, които могат да го покрият. Така както в този мач Маринчешки го използвахме за известно време на позиция 3 и смея да кажа много успешно. Вельо Гълъбов също допринесе и в защита, и в борбата, въпреки, че направи 5 фаула. Абсолютно всички дадоха максимума от себе си и показахме, че сме колектив. Искам специално да поздравя Симо Камъка, затова че изпълнихме прогнозата му, че Спартак ще хвърли бомбата в кръга.

Ние до последно ще се борим да влезем в четворката, за да имаме това невероятно домакинско предимство. Но дори и да си четвърти, не означава, че не можеш да загубиш мач вкъщи. Както се вижда, първенството за мен  е страхотно, непредсказуемо и може би най-интересното откакто аз съм в мъжкия баскетбол. Това може само да ни радва."

Любомир Минчев /старши-треньор на Берое/: „Поздравявам отбора на Спартак Плевен, които заслужиха победата. Не мога да кажа, че те са направили страхотен мач, защото имаха доста грешки. Ние обаче играхме изключително слабо, с изключително много изпуснати стрелби и фаулове. Всеки отбор прави слаби мачове, ние го направихме срещу Спартак Плевен. Не мога да кажа дали това означава силни двубои с Теодо. Предстои ни дълго пътуване, зависи каква дисциплина ще имаме в следващите мачове, какъв отбор ще имаме. И не само като контузени играчи, но и като сплотеност. Защото това което стана на пейката в последната част беше много грозно."

Велислав Гълъбов /Спартак Плевен/: "Стана здрав мач, въпреки че имаше напрежение и в двата отбора, както и грешки и от двете страни. Що се отнася до моето напускане мога само да кажа, че успяха дори мен да изкарат извън нерви. Но може би след тези пет фаула отбора се е ядосал и като гледам резултата явно им е повлияло по положителен начин. Да се изправиш срещу бившия си отбор винаги е тръпка. С повечето момчета съм играл години наред, работил съм с треньора. Има напрежение разбира се, защото искаш да се докажеш, но иначе не мога да кажа, че не ми харесва."