Академик Бултекс 99БалканБероеЛевски 2014Лукойл АкадемикРилски спортистСпартак ПлевенЧерно море ТичаЯмбол

Лукойл Академик не се пречупи пред Берое

28.01.2017 21:27

След напрегната последна четвърт Лукойл Академик се справи с Берое при краен резултат 87-80. Така шампионите вече са с актив 13-2 и остават абсолютни лидери във временното класиране. С това поражение старозагорци си поделят четвъртата позиция в първенството с Балкан, който днес наигра Ямбол в зала „Диана” с 62-55.

Резултатът в срещата бе открит след чудесен пробив на Христо Захариев. Домакините обаче започнаха с агресивно нападение и бързо взеха водачеството при 8-4. Лукойл Академик отговори подобаващо и резултатът бе изравнен за 8-8. След близо 8 минути игра от първата част мачът вървеше равностойно при 15-15. Въпреки това в края на частта гостите от Правец водеха с 2 точки при 19-17.

В началото на втората четвърт разликата стана 5 точки при 22-17 след включване на Максим Корниенко. Последваха няколко бързи атаки за беройци и изоставането им бе стопено до 1 точки при 27-28. Пет поредни точки за Дани Гибсън и шампионите отново си върнаха предимството от 6 точки при 33-27. Страхотно представяне на капитана на „студентите” Филип Виденов на почивката разликата бе 8 точки.

След завръщането си на паркета момчетата на Тони Дечев направиха разликата двуцифрена при 46-36 след 2 минути игра от третия период. С успешно включване на Шейн Гибсън , старозагорци намалиха пасива си на 5 точки. След силна серия за шампионите разликата вече бе 13 точки при 60-47. След това обаче Тихомир Желев и Арън Джоунс върнаха отбора си в мача и стопиха разликата на 6 точки. След 30 минути игра в зала „Общинска” тя се запази същата при 63-57.

В заключителните десет минути беройци продължиха да се държат все така близо до съперника си. Чудено отиграване на Брандис Рос намали изоставането на домакините само на 2 точки при 70-68. Последва кош и фаул за Тихомир Желев, което даде нов шанс на старозагорци за победа след като поведоха при 77-75. Поредица от грешки от тяхна страна, позволи на гостите да се възползват и да спечелят срещата при крайното 80-87.

Петима състезатели на Лукойл Академик направиха приноса за победата си двуцифрен. Капитанът Филип Виденов се изяви с 25 точки. 15 и 10 борби записа Максим Корниенко. След него с 14 точки се разписа Христо Захариев. Стив Зак се отчете с 12 точки и 10 борби, а рожденникът Дани Гибсън завърши с 12.

За Берое над всички бе Арън Джоунс с 20 точки и 16 борби. Тихомир Желев реализира 12, а Брандис Рос завърши с 11 точки. Шейн Гибсън пък добави 10.

В следващия XVII кръг на НБЛ Виваком Лукойл Академик приема у дома Рилски спортист, а Берое ще гостува на Академик Бултекс 99.

Ето какво споделиха треньорите и играчите след оспорваната битка:

Любомир Минчев /старши-треньор на Берое/"Смятам, че играхме доста слабо през първото полувреме, най-вече в нападение, което им позволи да напарвят доста контраактаки през втората четвърт. Затова се вдигна и разликата. През второто полувреме подобрихме играта си, но точно в най-важния момент когато се ковеше мача, допуснахме лесен кош на бърза атака и разликата стана 4 точки. След това беше вече по-трудно да се върнем."

Тони Дечев /старши-треньор на Лукойл Академик/: "Доволен съм, че победихме един много амбициозен отбор, който играе добре и нямаше загуба на собствен терен. Добре играят и в другия турнир, а това определено им дава някакво самочувствие и добър ритъм. Притесняваше ме психологическото състояние на нашия отбор, но момчетата показаха характер. Независимо, че не играхме най-добрия баскетбол, който можем да покажем. Можехме да се справим под-обре в защита и да ги лимитираме да вкарат по-малко точки. В един момент дори започнахме да играем доста индивидуално. Много лесни неща, които можехме да оползотворим ги изпуснахме и от комфортна разлика 13 точки, мачът стигна до 2 за Берое. Това беше трудното в мача. Но смятам, че в по-голямата част се опитахме да контролираме играта на терена и водехме в резултата. Получи се спад в четвъртата част, но при всички случаи той се дължи и на умора. Като цяло сме доволни от победата, държим първото място и продължаваме да си следваме целите."

Филип Виденов /Лукойл Академик/: " Това ни беше най-важния мач, тъй като според мен Берое са най-сериозния отбор след нас в България и трябва да сме на ниво. Изморени или свежи, няма значение. Радвам се, че днес измъкнахме мача, въпреки, че беше доста оспорван. Важното е, че успяхме нда запазим самообладание накрая. "