Академик Бултекс 99БалканБероеЛевски 2014Лукойл АкадемикРилски спортистСпартак ПлевенЧерно море ТичаЯмбол

Лукойл Академик си върна на Спартак Плевен

21.01.2017 21:04

Лукойл Академик показа, че е преодолял огорчението от злощастната загуба срещу Енисей, която най-вероятно ще остави отбора извън следващата фаза на ФИБА Къп. Пред своя публика в Правец шампионите направиха това, което се очакваше от тях срещу Спартак - убедителна победа с трицифрен резултат над плевенчани - 104:71 и 15-и успех на сметката им от началото на сезона в НБЛ.
Мачът ще се запомни с изключително емоционален момент за ръководство и баскетболисти на "студентите". За първи път от две години насам по екип в състава на Лукойл в официален мач бе включен Божидар Аврамов. Гардът, който се лекуваше от тежка контузия в коляното в продължение на почти 24 месеца, участва в загрявката на тима и макар и да не записа нито минута на терена, завръщането му в редиците на Академик трогна всички присъстващи в залата.
Домакините започнаха срещата по-убедително, но плевенчани се бореха и изоставаха с много малко през първата част, която приключи при 25-19 в полза на "студентите". Втората четвърт бе за гостите от Плевен, който на полувремето се доближиха само 4 точки от съперника си при 50-46.
След завръщането си на терена баскетболистите на Тони Дечев направиха силна серия 22-4, а играчите на Александър Дяковски нямаха сили да се справят с нарастналата разлика. След 30 минути игра тя бе 23 точки при 80-57.
В заключителната част Лукойл Академик продължи с доброто си представяне, на което Спартак Плевен нямаше как да отговори. И така шампионите записаха дванадесетата си победа от началото на сезон 2016/2017 и взеха реванша срещу плевенчани.
"Студентите" записаха 19 точки от грешки на съпеника срещу едва 5 за гостите. В подкошието точките за шампионите бяха 50 срещу 36 за плевенчани. При бързата атака Лукойл Академик имаше 8 плюс за 15-7. Резервните състезатели на Тони Дечев се отчетоха с общо 56 точки, а тези на Александър Дяковски само с 15.
Най-резултатен за изразителната победа над Спартак за домакините стана Христо Захариев с 22 точки, със само една изпусната от 10 стрелби от игра. Последното ново име в съблекалнята на "студентите" Джеръм Бийн добави 15. Крис Минков и Денис Агре се разписаха с по 12 точки всеки, а капитанът Филип Виденов, изиграл страхотен двубой срещу руснаците в сряда в "Универсиада" излезе титуляр, за да постави срещу името си 9 точки.
За гостите от Плевен най-добре се представи Мартин Маринов. Бившият капитан на Балкан, който от началото на есента носи екипа на Спартак избухна с 20 точки, между които 5 тройки от 11 опита, повечето от тях, паднали преди почивката, когато срещата в Правец бе все още равностойна.

В следващия XVI кръг на НБЛ Виваком Лукойл Академик ще гостува на Берое, а Спартак Плевен посреща у дома пловдивчани.