Академик Бултекс 99БалканБероеЛевски 2014Лукойл АкадемикРилски спортистСпартак ПлевенЧерно море ТичаЯмбол

Спартак Плевен с трудна победа като гост на Левски

16.12.2016 20:36

Спартак Плевен извоюва трудна победа над Левски с 90-86 и записа четвъртия си успех от началото на сезона. До момента момчетата на Александър Дяковски имат актив 4-5, а тези на Мануел Марков остават последни във временното класиране с общо 2 успеха и 7 поражения.

Срещата започна доста колебливо и за двата отбора, като в първите три мунити от мача, нито един от отборите не успя да отбележи кош. След това Левски пое инициативата и имаше минимален аванс през първата четвърт. Плевенчани обаче се мобилизираха и след две поредни тройки в края обърнаха и имаха две точки преднина за 18-16.

През втората част двата отбора няколко пъти си размениха водачеството, но след успешно включване на Мартин Маринов от линията за три точки, Спартак Плевен се откъсна напред в резултата. Отговорът на Левски обаче не закъсня и след серия 8-0 разликата стана двуцифрена. Добрият тандем на плевенчани Маринов и Груев нямаха намерение да се оттеглят за почивка без битка и така намалиха изоставането си само на една точка при 42-41 в полза на домакините.

След завръщането си на терена "сините" продължиха да поддържат доброто си темно и крехката си преднина, но след като допуснаха няколко последователни грешки, гостите от Плевен отново се измъкнаха напред в резултата. В последната минута преди края на срещата Павел Иванов успя да намали пасива на своя отбор на 4 точки, но усилията му бяха недостатъчни, тъй като Евгени Хаджирусев бе фаулиран и вкара само единия си опит. Спартак Плевен не се огъна и така записа първата си победа като гост през настоящия сезон.

Гостите записаха 29 точки от грешки на противника, а Левски само 10. В подкошието обаче "сините" показаха значително превъзходство с общо 42 точки срещу 20 за плевенчани. При борбата в нападание Левски имаше 9 точки повече за 14-5, а резервните състезатели на Мануел Марков се отчетоха с 30 точки срещу едва 8 от страна на резервите на Александър Дяковски.

За победата на гостите от Плвен най-много допринесе Александър Груев, който завърши с дабъл-дабъл от 31 точки и 10 асистенции. Мартин Маринов успя да реализира 19 точки, а Димитър Маринчешки също записа дабъл-дабъл от 16 точки и 14 борби. Константин Коев пък се разписа с 12 точки.

За Левски най-резултатен с 18 точки бе Павел Иванов. С еднакъв брой точки, по 15 завършиха - Крум Дойчинов, Ангел Пейчинов, Евгени Хаджирусев и Станислав Славейков.

В следващия 11-ти кръг на НБЛ Виваком Спартак Плевен приема у дома Ямбол, а Левски гостува на Берое.

Ето и какво споделиха треньорите и играчите след срещата:

Александър Дяковски /старши-треньор на Спартак Плевен/: "Говорихме си,че в този състав, в който сме и срещу агресията на Левски, всичко ще тръгне от нашето нападение. Знаехме, че няма как да ги лимитираме под 70 точки, а бяхме наясно, че те ще се опитат точно това да направят с нас. През първата част когато ние играехме по-мудно им се получаваше. Доста време играхме с ниска петица поради обстоятелствата, които имахме. Наистина момчетата показаха характер. Крайно време беше да се отпушим някъде навън.

Имам доста умни и опитни играчи, които знаят как да се съхранят в определени моменти. "

Мануел Марков /старши-треньор на Левски/: "Бием се сами, както видяхте още първото полувреме с лекота пропиляваме 10 точки аванс. Второто полувреме пак взимаме инициативата, повеждаме и правим детински грешки и то от опитните ни играчи. Крум пропуска да ги накаже под коша когато всички са натежали с фаулове. Спартак ни вкара повече отколкото ние си бяхме поставили за цел. Не може с 90 точки вкъщи да искаме да победим. Неща, които са тренирани много пъти не ги изпълняваме на мач."

Александър Груев /Спартак Плевен/: "Абсолютно тази победа ни трябваше. Предният мач загубихме с много малка разлика и ни липсваше късмет. Днес след като разбрахме, че и Савич няма да играе, аз знаех, че трябва да си разпределеим неговите нападения и в защита да помагам повече, защото той безспорно ни е най-добрия играч. Както много често се случва когато най-добрият играч не играе, отборът се обединява и печели."